32 243 81 36 kontakt@rymar.eu
Oznaczenia opon to skarbnica informacji, która pomaga w doborze odpowiedniego ogumienia do samochodu. Znajdują się tam m.in. dane o: rozmiarze, konstrukcji, parametrach użytkowych i dacie produkcji. Umiejętność ich odczytania jest kluczowa dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

Gdzie znajduje się oznaczenie na oponach?

Oznaczenia na oponach znajdują się na ich bocznej ściance. Jest to miejsce, gdzie producent umieszcza wszystkie niezbędne informacje o danym ogumieniu, m.in. rozmiar, parametry użytkowe, datę produkcji i symbole bezpieczeństwa.

Oznakowania na oponach są wyraźnie wygrawerowane i łatwe do odczytania. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą być czasami trudne do zauważenia, szczególnie gdy koła są brudne lub zużyte.

Co ważne, oprócz oznaczeń na bocznej ściance, opony w sprzedaży mogą posiadać również inne symbole, np. na bieżniku.

PRODUCENCI OPON ZALECAJĄ ICH WYMIANĘ CO 8 LAT OD DATY PRODUKCJI, DLATEGO WARTO ZNAĆ DATĘ PRODUKCJI OPON ORAZ INNE OZNACZENIA NA OPONIE

Oznaczenia na oponach — najważniejsze parametry

Oznaczenia na oponach są ważne, ponieważ zawierają wiele istotnych informacji dotyczących charakterystyki opony. Poniżej opisujemy 4 podstawowe oznaczenia i wyjaśniamy, jak je odczytywać.

 

Co oznacza rozmiar opony?

Rozmiar opony to ciąg cyfr i liter, który określa jej podstawowe parametry. Zalicza się do nich:

  • szerokość opony — odległość między jej bokami;
  • profil — wysokość opony w stosunku do jej szerokości;
  • typ konstrukcji — radialny (najpopularniejszy, w którym kordy osnowy ułożone są promieniowo, równolegle do siebie), diagonalny, opalany, samonośny;
  • średnica felgi, na której można zamontować oponę, podawana w calach.

Np. oznaczenie 205/55 R16 oznacza, że mamy do czynienia z oponą o szerokości 205 mm, jej profil wynosi 55%, czyli wysokość opony jest równa 55% jej szerokości, model radialny, który zamontować można na felgę mającą średnicę 16 cali.

 

Parametry opon — indeks prędkości

Tuż za rozmiarem opony w klasycznym oznaczeniu znaleźć można indeks prędkości, czyli informację o maksymalnej dopuszczalnej prędkości, przy jakiej dana opona może bezpiecznie pracować. Są oznaczone literami od A do Z. Indeksy prędkości opon dla samochodów osobowych obejmują szeroki zakres, od Q (160 km/h) do W (270 km/h). Wybór odpowiedniego indeksu zależy od rodzaju pojazdu i jego charakterystyki:

  • indeksy Q (160 km/h) i R (170 km/h) spotykane są w małych i lekkich autach miejskich, gdzie prędkości maksymalne są zazwyczaj niższe;
  • indeksy S (180 km/h), T (190 km/h) i U (200 km/h) są popularne w większości aut osobowych, zapewniając odpowiednią równowagę między komfortem a bezpieczeństwem;
  • indeksy H (210 km/h) i V (240 km/h) wybierane są dla aut o wyższych osiągach, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo przy większych prędkościach;
  • indeks W (270 km/h) stosowany głównie w sportowych autach, gdzie kluczowa jest maksymalna wydajność i bezpieczeństwo przy dużych prędkościach.

 

Opis opony samochodowej a indeks nośności

Kolejnym z ważnych parametrów jest indeks nośności. Określa on maksymalne obciążenie, jakie opona może bezpiecznie unieść przy maksymalnej prędkości poruszania się. Wyrażany jest w liczbach całkowitych. W przypadku samochodów osobowych najczęściej występujące indeks nośności to 91, który oznacza, że jedna opona może bezpiecznie unieść 615 kg (masa samochodu, pasażerów oraz ładunków nie powinna przekraczać w tym przypadku 2460 kg). Inne często spotykane indeksy nośności to: 82 (475 kg) 88 (560 kg), 94 (670 kg), 95 (690 kg), 98 (750 kg) oraz 99 (775 kg).

Używanie opon o zbyt niskim indeksie nośności grozi ich zniszczeniem, co może skutkować awarią i niebezpieczną sytuacją na drodze. Ponadto może negatywnie wpłynąć na stabilność i prowadzenie pojazdu, szczególnie podczas hamowania lub pokonywania zakrętów.

 

DOT numer opony — gdzie jest i co znaczy?

Numer DOT to ciąg liter i cyfr, który identyfikuje producenta, datę produkcji, kod fabryki i inne dane dotyczące konkretnej opony. Zazwyczaj znajduje się na jej bocznej ścianie, blisko rantu. Może być wytłoczony bezpośrednio na gumie lub nadrukowany.

Pierwsze trzy znaki kodu zwykle oznaczają kod producenta opony, następne cyfry informują o kodzie fabryki, w której opona została wyprodukowana, a ostatnie cztery znaki: to najważniejsza część kodu DOT, która wskazuje datę produkcji opony — numer tygodnia i rok.

Dlaczego warto znać oznaczenia opon samochodowych?

Znajomość oznaczeń opon samochodowych jest niezwykle ważna głównie ze względów bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane ogumienie, które pasuje do specyfikacji pojazdu, zapewnia lepszą przyczepność, kontrolę nad pojazdem i skraca drogę hamowania.

Zrozumienie oznaczeń pomaga wybrać opony o właściwych rozmiarach i parametrach, co przekłada się na bezpieczną jazdę. Ponadto znajomość oznaczeń ułatwia dobór opon do konkretnego modelu samochodu i warunków eksploatacji.

Warto także pamiętać, że ogumienie może wpływać na wydajność pojazdu, w tym na zużycie paliwa, komfort jazdy i stabilność na drodze. Zrozumienie oznaczeń pozwala dopasować opony do potrzeb i preferencji użytkownika.

Jeśli samodzielnie nie potrafisz odczytasz oznaczeń na oponach zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowców z serwisu opon.  Warto znać oznaczenia na oponach, ich odczytanie może pomóc w wyborze właściwych opon podczas np. sezonowej wymiany opon.

U NAS KUPISZ NOWE ORAZ UŻYWANE OPONY