32 243 81 36 kontakt@rymar.eu
Każdy posiadacz samochodu przynajmniej dwa razy w roku odwiedza serwis wulkanizacyjny, chociaż nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić, co robi wulkanizator i kiedy należy się do niego zgłosić.

Wulkanizacja – co to?

Nie wiesz, kto to wulkanizator? Jest to mechanik zajmujący się naprawą, regeneracją oraz konserwacją opon. Oprócz tego oferuje wymianę opon, dlatego pisaliśmy o tym, że przynajmniej dwa razy w roku go odwiedzasz – podczas sezonowej przekładki opon.

USZKODZONA OPONA? DLA BEZPIECZEŃSTWA ZGŁOŚ SIĘ DO WULKANIZATORA

Wulkanizator – czym się zajmuje? Popularne usługi wulkanizacyjne

Serwis opon oferuje szeroki zakres usług wpływających na poprawę bezpieczeństwa na drodze. To, czym zajmuje się wulkanizator to m.in.:

  • sezonowa wymiana opon na felgach stalowych lub aluminiowych;
  • wymiana zużytych opon na felgach stalowych lub aluminiowych;
  • wymiana zaworka;
  • wyrównywanie ciśnienia w oponach (zbyt niskie lub zbyt wysokie może przyspieszyć niszczenie ogumienia);
  • wyważanie opon, dzięki czemu bieżnik zużywa się równomiernie, a także pozwala uniknąć wibracji;
  • uszczelnianie koła;
  • programowanie lub montaż czujnika ciśnienia TPMS;
  • naprawa przebitych lub wybrzuszonych opon;
  • bieżnikowanie, czyli nakładanie nowej warstwy gumy na zużytą oponę, dzięki czemu przedłuża się jej żywotność;
  • pielęgnacja opon – przyczernienie gumy, usunięcie zarysowań oraz odbarwień.

Oprócz tego zakład wulkanizacyjny może oferować dodatkowe usługi, takie jak:

Jak wybrać dobrego wulkanizatora?

Warsztatów zajmujących się serwisem opon jest wiele, a to, czym właściciele pojazdów kierują się najczęściej to lokalizacja oraz cena. Nie zawsze jednak najbliższy zakład będzie najlepszym wyborem. Na co zwracać uwagę?

Na początku warto wiedzieć, że wiele miejsc zajmuje się wyłącznie wymianą i naprawą opon w samochodach osobowych i motocyklach. Posiadacze większych pojazdów powinno o to dopytać w pierwszej kolejności.

Następnie polecamy przyjrzeć się zakresowi usług. Im jest szerszy, tym większa szansa na to, że mechanicy kompleksowo zajmą się nie tylko oponami, ale również felgami. Wiele osób ceni sobie wulkanizatorów, u których można przechowywać sezonowy komplet opon, nie martwiąc się ich magazynowaniem w piwnicy czy garażu.

Dobrze jest znaleźć mechanika z polecenia, lecz jeśli to się nie uda, polecamy kierować się opiniami znalezionymi w Internecie. Dzięki temu można dowiedzieć się nie tylko, jaka jest jakość usług, ale także czy obsługa jest uprzejma.

Przy okazji warto zaznaczyć, że dobry wulkanizator ma jedną wadę – często ustawiają się do niego kolejki, zwłaszcza gdy nadejdzie czas na sezonową wymianę opon. Dlatego lepiej umawiać się wcześniej na wizytę, aby uniknąć czekania.

SPRAWDZONY WULKANIZATOR W RYMAR - ZAPRASZAMY!