32 243 81 36 kontakt@rymar.eu
Jeżdżenie na zużytych oponach nie dość, że grozi mandatem, to przede wszystkim zwiększa ryzyko wypadku na drodze. Dlatego kierowcy są zobowiązani do regularnej wymiany tego elementu pojazdu. A jak poznać, kiedy opona jest zużyta? Sprawdzamy.

Kiedy wymienić opony?

Na początku należy wiedzieć, że okres żywotności opon wynosi maksymalnie 10 lat. Co więcej, okres ten liczony jest od daty produkcji, a nie daty zakupu. Nawet jeśli opony po tym czasie wyglądają dobrze, to najprawdopodobniej straciły już swoje właściwości, które odpowiadają za bezpieczeństwo jazdy. Aby sprawdzić datę produkcji opon, należy szukać na ogumieniu skrótu DOT, któremu towarzyszy ciąg cyfr.

W praktyce jednak wymiana następuje o wiele wcześniej i tutaj kluczowym czynnikiem jest głębokość bieżnika. Polskie przepisy są w tej kwestii bardzo precyzyjne i określają, że minimalna wysokość bieżnika dla samochodów osobowych wynosi 1,6 mm. Aczkolwiek producenci zalecają wizytę w serwisie opon, gdy bieżnik w oponach letnich wynosi 2-3 mm, a w zimowych – 4 mm.

Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ im mniejsze jest żłobienie, tym gorzej odprowadzana jest woda spod kół. To wszystko prowadzi do wydłużenia drogi hamowania, a zimą zwiększa prawdopodobieństwo ślizgania się na mokrej, zlodowaciałej powierzchni.

Oprócz tego wymiana opon jest obowiązkowa, gdy doszło do pęknięcia lub przecięcia ogumienia, a także, gdy bieżnika zużywa się nierównomiernie i na jednej z opon wynosi mniej niż 1,6 mm.

Mandat za jazdę na zużytych oponach może wynieść nawet do 3000 zł.

USZKODZONA OPONA? ZUŻYTA OPONA? SPRAWDŻ CZY NIE TRZEBA WYMIENIĆ OPONY

Jak sprawdzić, czy opona jest zużyta? Objawy zużytych opon

Najprostszym i najszybszym sposobem na sprawdzenie zużycia opon jest zerknięcie na wskaźnik TWI (Tread Wear Indicator), który pokazuje, czy osiągnięta została granica 1,6 mm bieżnika.

Wskaźnik TWI najczęściej można znaleźć na dnie rowków służących do odprowadzania wody. Może zostać umieszczony również na blokach bieżnika lub na ścianach bocznych. Zwykle ma postać garbów, rzadziej stosuje się kolorowe linie, które wtopione są w bieżnik i odsłaniają się dopiero, gdy opony zostaną zużyte. Na podobnej zasadzie działają również wyżłobione cyfry.

Nie tylko wysokość bieżnika ma znaczenie. Inne objawy zużytych opon to m.in. pęknięcia i przetarcia, sparciała guma, a także plamy i odparzenia. Co więcej, uszkodzenia mogą mieć zarówno charakter miejscowy, jak i całkowity. Jeśli samodzielnie nie jesteś w stanie ocenić stanu opon, skorzystaj z porady w serwisie opon.

Co zrobić ze zużytymi oponami?

Zużytych opon nie wolno wyrzucać do osiedlowych śmietników czy kontenerów. Ogumienie jest produkowane z substancji, które są szkodliwe dla środowiska oraz rozkładają się nawet przez 100 lat. Za pozostawienie opon w niedozwolonym miejscu (również np. w lesie) grozi kara grzywny w wysokości ok. 500 zł.

Opony z samochodów osobowych można oddać za darmo do gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Zwykle obowiązuje limit kilku opon rocznie, dokładne dane podają lokalne Punkty Zbiórki Odpadów.

W wielu przypadkach można również za niewielką opłatą zostawić zużyte opony u wulkanizatora, który następnie przekazuje je do Centrum Utylizacji Opon.

SPRAWDZONY WULKANIZATOR W RYMAR - ZAPRASZAMY!