32 243 81 36 kontakt@rymar.eu
Zakup używanych opon w dobrej kondycji może być sporą oszczędnością, zwłaszcza jeśli wiesz, że w jednym z kolejnych sezonów będziesz sprzedawać auto i nie chcesz zbyt wiele inwestować. Musisz jednak wiedzieć, że nie tylko zużyty bieżnik czy powierzchowne uszkodzenia wpływają na zmniejszenie bezpieczeństwa jazdy. Znaczenie ma również wiek opon, dlatego dowiedz się, jak go sprawdzić.

Jaki jest dopuszczalny wiek opon?

W polskich przepisach nie ma czegoś takiego jak dopuszczalny wiek opon i co za tym idzie, nie można dostać mandatu za jazdę na starym ogumieniu. Zarówno podczas kontroli drogowej, jak i w trakcie corocznego badania technicznego, sprawdzany jest wyłącznie stan opon.

Jednak według rekomendacji większości producentów, maksymalny wiek opon powinien wynosić 10 lat. Nawet jeśli były one rzadko używane, nie posiadają pęknięć, a poziom bieżnika nie zbliżył się do dolnej granicy, to po tylu latach stają się niezdatne do jazdy, zwiększa się ryzyko ich rozerwania. Co jeszcze bardziej istotne, okres ten liczy się nie od dnia zakupu (eksploatacji), a od daty produkcji, z czego niewielu kierowców zdaje sobie sprawę.

Ponadto należy pamiętać o tym, że 10 lat to maksymalny zalecany wiek opon. W praktyce mogą nadawać się do wymiany już po 5 latach od eksploatacji, rzadko przekracza się wiek 8 lat, o czym doskonale wie każdy profesjonalny serwis opon.

PRODUCENCI OPON ZALECAJĄ ICH WYMIANĘ CO 8 LAT OD DATY PRODUKCJI

Jak sprawdzić wiek opon?

Jeśli zamawiasz nowe opony, to najczęściej już w opisie produktu masz informację o dacie produkcji. Zwykle na rynku dostępne są też modele z danego lub poprzedniego roku, a więc ryzyko dokonania nietrafionego zakupu jest bardzo małe. Inaczej jest niestety z używanymi oponami, zwłaszcza tymi, które wystawiane są przez prywatnych sprzedających. Często, całkowicie nieświadomie, podają nie wiek opony, a okres eksploatacji, a jak już wiesz, ma to spore znaczenie.

Jak w takim razie sprawdzić wiek opony? Wbrew pozorom jest to całkiem łatwe – wystarczy, że na ogumieniu znajdziesz oznaczenie DOT, a następnie odczytasz ciąg znaków, które się za nim znajduje.

DOT to skrót od Department of Transportation, czyli Departamentu Transportu. Po tym oznaczeniu znajduje się dwuznakowy kod fabryki składający się z samych cyfr lub jednej cyfry i jednej litery.

Natomiast cztery ostatnie cyfry wskazują na wiek opony. Dwie pierwsze określają tydzień produkcji, natomiast dwie następne – rok. Przykładowo, zapis 0324 należy odczytać w ten sposób, że ogumienie zostało wyprodukowane w 3. tygodniu 2024 roku.

Ciekawostką jest, że przed 2000 rokiem panował trzycyfrowy zapis daty produkcji. Z oczywistych względów takich modeli należy się już wystrzegać.

Używane opony – czy warto?

Zakup używanych opon może być opłacalnym przedsięwzięciem, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka kwestii – wiek, stopień zużycia bieżnika oraz ogólny stan techniczny. Najwięcej ma to sensu w przypadku, gdy wiesz, że autem będziesz jeździć jeszcze przez rok, maksymalnie dwa i nie chcesz w niego inwestować bardziej, niż to konieczne. Lepiej też szukać używanych opon w serwisach wulkanizacyjnych, które potrafią dobrze ocenić ich kondycję i zaproponować produkt dopasowany do Twoich potrzeb.

U NAS KUPISZ NOWE ORAZ UŻYWANE OPONY