32 243 81 36 kontakt@rymar.eu
Wychwycenie momentu, w którym należy wymienić opony na nowe, jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa i wydajności na drodze. Pytanie, o to kiedy należy kupić nowe ogumienie, pada często, nawet od doświadczonych kierowców. Istnieje kilka kluczowych wskaźników, o których warto pamiętać, decydując o wymianie ogumienia. Ten artykuł przybliży najważniejsze aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę, aby odpowiednio ocenić, czy już nadszedł czas na wymianę opon.

Po jakim czasie wymienić opony na nowe?

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze, należy regularnie kontrolować stan ogumienia i wymieniać je zgodnie z zaleceniami producenta. Ogólna zasada mówi, że opony należy wymienić maksymalnie po 10 latach od daty ich produkcji, nawet jeśli nie są zużyte. Jest to spowodowane tym, że guma z czasem traci swoje właściwości, staje się sztywniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia.

Wielu sprzedawców opon zaleca jednak wymianę letnich na nowe po 8 latach, a w przypadku zimowych po 6 latach. Jest to spowodowane tym, że opony letnie są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i starzenie się, ponieważ są narażone na działanie wysokich temperatur.

PORADA: producenci opon zalecają wymianę opon letnich po 8 latach, a opon zimowych po 6 latach.

Kiedy opona jest do wymiany? Na to zwróć uwagę!

Warto wiedzieć, że nawet opony, które zgodnie z zaleceniami producenta mogą jeszcze być eksploatowane, czasem wymagają wymiany. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na datę ich produkcji, ale także inne aspekty, które sygnalizują konieczność wymiany ogumienia:

  • głębokość bieżnika — zgodnie z przepisami nie może być mniejsza niż 1,6 mm, gdyż poniżej tej wartości opona nie zapewnia wystarczającej przyczepności i bezpieczeństwa w czasie jazdy;
  • nierównomierne zużycie bieżnika — po zauważeniu głębokich rowków lub pęknięć, należy niezwłocznie wymienić koła, ponadto gdy samochód źle się prowadzi, hamuje lub skręca, może to być oznaka, że opony są zużyte lub uszkodzone;
  • uszkodzenie opony — przecięcie, przebicie czy pęknięcie to bardzo częsty powód zakupu nowego ogumienia.

Regularne sprawdzanie tych aspektów pomoże określić, kiedy najlepiej wymienić opony, aby utrzymać bezpieczeństwo na drodze. W razie wątpliwości warto skonsultować się z serwisem opon, gdzie doświadczeni specjaliści zweryfikują ich stan i doradzą, kiedy najlepiej będzie kupić nowe ogumienie.

Kiedy opony zużywają się szybciej?

Co ważne, wiele naszych zachowań wpływa na szybsze zużywanie się opon. Aby móc cieszyć się dobrym ogumieniem dłużej, dobrze jest je poznać.

Pierwszym z „grzeszków” kierowców jest nadmierne lub niedostateczne napompowanie opon, które doprowadza do nierównomiernego zużycia bieżnika. Ponadto problemy z zawieszeniem pojazdu mogą powodować, że koła nie stykają się z nawierzchnią równomiernie, co skutkuje ich szybszym zużyciem. Warto także zwrócić uwagę na poprawność ich ustawienia. Brak zbieżności czy nieprawidłowa geometria układu kierowniczego również może prowadzić do nierównomiernego zużycia opon. Warto pamiętać, że na stan ogumienia negatywnie wpływa agresywny styl jazdy. Poruszanie się z nadmierną prędkością, wjeżdżanie w dziury, szybkie przyspieszanie, gwałtowne hamowanie i ostre zakręty mogą przyspieszyć zużycie ogumienia.

Jak można zauważyć, prawidłowa eksploatacja opon może wpłynąć na ich dłuższą żywotność, a co za tym idzie ograniczenie wydatków związanych z ich wymianą.

Nie wiesz czy Twoje opony nadają się do bezpiecznej jazdy? Sprawdzimy je w naszym serwisie!