32 243 81 36 kontakt@rymar.eu
Zbliża się czas, w którym temperatury spadają, a pojawienie się pierwszego śniegu jest kwestią czasu. To oznacza, że nadszedł moment, aby zastanowić się nad jednym z kluczowych dla wszystkich kierowców aspektów przygotowań do zimy: kiedy wymiana opon na zimowe? Ogumienie samochodu stanowi istotny aspekt bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza gdy śnieg i lód zaczynają pojawiać się na nawierzchni. Jak zapewnić sobie płynną i bezpieczną jazdę w zimowych miesiącach? Kiedy zmienić koła na zimowe? Wyjaśniamy!

Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?

W Polsce nie ma przepisów, które określałyby, kiedy należy wymieniać opony na zimowe. Ustawodawca pozostawił tę decyzję posiadaczom, użytkownikom samochodów. Jednak zgodnie z zaleceniami ekspertów, opony zimowe powinny być użytkowane, gdy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7°C. W tym momencie mieszanka gumowa opon letnich zaczyna gwałtownie twardnieć, co powoduje, że ogumienie traci swoje właściwości jezdne, nie zapewniając takich parametrów, jakie założył ich producent.

Oprócz temperatury, na decyzję o wymianie opon na zimowe wpływają również inne czynniki, takie jak:

  • prognoza pogody na najbliższe dni i tygodnie,
  • warunki drogowe w danym regionie,
  • rodzaj i wiek opon,
  • styl jazdy.

Jeśli przewiduje się, że w najbliższym czasie temperatura będzie utrzymywać się poniżej 7°C, a drogi będą pokryte śniegiem lub lodem, to wymiana opon na zimowe jest konieczna. Aby mieć pewność, że uda się wymienić ogumienie na czas należy z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować termin w serwisie opon, ponieważ wraz z pierwszymi przymrozkami wulkanizatorzy przeżywają prawdziwe oblężenie.

PORADA: zmień opony na zimowe, gdy średnia dobowa temperatura powietrza nest niższa niż 7 stopni Celsjusza

Czym grozi jazda zimą na letnich oponach?

Jazda zimą na letnich oponach jest bardzo niebezpieczna. W niskich temperaturach mieszanka gumowa opon letnich twardnieje i staje się mniej elastyczna. To powoduje, że opony tracą swoją przyczepność na śniegu i lodzie, co może prowadzić do poślizgów, wypadków i kolizji. Wynika to z faktu, że na oponach letnich droga hamowania na śniegu i lodzie może być nawet kilkukrotnie dłuższa niż na zimowych.

Ponadto ogumienie dopasowane do cieplejszych warunków ma mniejszą przyczepność na śniegu i lodzie, co zwiększa ryzyko poślizgów, zwłaszcza podczas przyspieszania, hamowania i pokonywania zakrętów. Warto także zaznaczyć, że opony letnie szybciej się zużywają w niskich temperaturach.

Czy można dostać mandat za brak zimowych opon?

W Polsce nie ma przepisów, które zabraniałyby jazdy zimą na letnich oponach. Dlatego za brak zimowych opon w Polsce nie można dostać mandatu. Jednakże, w przypadku, gdy policja uzna, że jazda na letnich oponach w danej sytuacji stwarza zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości od 20 do 3000 złotych. Wynika to z art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w którym zapisano, że „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”. Dotyczy on więc także ogumienia pozwalającego na zachowanie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.

Warto zaznaczyć, że w innych krajach europejskich, takich jak: Austria, Czechy, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria czy Włochy, mandaty za brak opon zimowych są ujęte w taryfikatorze, a ich stawki mogą zmrozić niejednego kierowcę.

CZAS NA WYMIANĘ OPON? UMÓW SIĘ NA WYMIANĘ OPON DO RYMAR RUDA ŚLĄSKA